• Haberler
  • İYİ Partili Aydın'dan Trabzon'daki projeler için soru yağmuru!

İYİ Partili Aydın'dan Trabzon'daki projeler için soru yağmuru!

İYİ Partili Aydın'dan Trabzon'daki projeler için soru yağmuru!

Trabzon'da yıllardır konuşulan ancak bir türlü yapımına başlanmayan Güney Çevre Yolu projesinin temelleri yarın atlıyor.  Akçaabat İlçesinden Arsin İlçesine kadar 43 kilometrelik Güney Çevre Yolu ve Trabzon için vaat edilen projeler hakkında İYİ Parti Trabzon Milletvekili adayı Yavuz Aydın, eleştirilerde bulundu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili adayı Adil Karaismailoğlu'nun Trabzon için açıkladığı projeler hakkında Aydın bir kaç soru sorarak değerlendirmelerde bulundu. 

"Akçaabat’ta bir bulvar yolu mu açıyorsunuz?"

Güney Çevre Yolu projesine değinerek sözlerine başlayan Aydın, "Tam 25 yıl önce gündeme gelmiş bir proje olan Güney çevre Yolu ve vizyon diye sundukları birkaç proje ile ilgili merak edilen bazı konuları sizlerle paylaşmak istiyorum. Çevre Yolu Projesi öyle bir proje ki şehrin büyütülmesinin yegane çözümü trafiğin tek kurtuluş yoludur. Güney Çevre yolu şehrin gerek ticareti olarak gerekse de kentsel anlamda güney gelişmesi için tek yoldur. Bu proje için 57. Hükümet döneminde bayındırlık ve iskan bakanımız olan Koray Aydın zamanında girişimler başlatılmış ardından 21 yıllık iktidarın her seçim döneminde bunu biz yaparız diye vaat sıralamasının başına konulmuş sonrada hep unutulmuştur. Mesela 8 yıl önce şimdi İç İşleri Bakanı olan Süleyman Soylu güney Çevre yolu bizim için bir çerezdir demişti. Şuandan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karasimailoğlu yani en tepedeki kişi yıllarca en üst görevdeyken bile bir şey yapmamış şimdi Trabzon’da milletvekili adayı gösterilince dün yapamadığını bugün yapacağını açıklıyor. Her seçimde olduğu gibi yine vaat dönemi başladı. Bakan olarak yapamadığını vekil olarak yapacağını söylüyor. Hatta daha da ileri gidip temel atma töreni bile düzenliyorlar. O zaman soralım. Merak etmeyin çok fazla detaya girmeyeceğim. Cevap verirler umuduyla çok basit sorular sorucam. İktidarınızın açıkladığı 2023 yatırım programına bu yol alınmamış. Peki hangi kaynakla bu yolu yapacaksınız? Trabzon Güney Çevre Yolu 1. Etap yapım işini sözleşme bedeli ne kadardır? Bu işin yüklenicisi olarak imzaladığınız sözleşme firmasının ismi nedir? İşin yer teslimi ve bitiş tarihi belli midir? Bu yolun onaylı projesi Büyükşehir ve İlçe Belediyesinin meclislerine sunulmuş ve onayı alınmış mıdır?  Şehrin paydaşlarıyla bu proje paylaşılmış mıdır? Daha önce Cumhurbaşkanımızın söz verdiği Beşikdüzü’nden başlayıp Of’ta biteceğini açıkladığı Güney Çevre Yolu ile bu yolun projesi farklı. Bu farklılığı açıklar mısınız? Açılış için Akçaabat Çevre Yolu ibaresi kullanılmasının bir anlamı var mı? Yoksa Akçaabat’ta bir bulvar yolu mu açıyorsunuz? Bu sorulardan kaçına evet kanuni prosedürlerin hepsi yerine getirilmiştir diye yanıt verebilirsiniz? Eğer kanunları tam olarak uygulamadıysanız bu göstermelik açılış ile Trabzonlu hemşerilerimi kandırmış olmuyor musunuz?" ifadelerini kullandı. 

Demiryolu projesi 30 yıl sonraya atıldı

Ardından soruların Aydın şu sözlerle devam etti: "Çamburnu’nun Lojistik merkezi projesi ne oldu? En son 2017’de proje tamamlandı diye açıkladığınız hafif raylı sistem için bırakın hayat geçirilmesini kaç kez daha proje tamamlandı diye açıklama yapacaksınız? Trabzon Yatırım Adası Endüstri Bölgesi için Cumhurbaşkanımız bu projelerin hamisi benim demişti. Bu konuda bir gelişme var mı? Tıpkı Güney Çevre Yolu gibi bu projenin de 2023 yılı yatırım programında yer almamasına ne diyorsunuz? Demiryolu projesi sizin bakanlığınız yani Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca hazırlanan 2053 yılı Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı’na konuldu. Yani 30 yıl sonraya atıldı. Siz meydanlarda bunun eksini konuşuyor kendi bakanlığınız ile ters düşen açıklamalar yapıyor olabilir misiniz? Lütfen bu konularda kamuoyunu aydınlatır mısınız? Vereceğiniz cevaplar için Trabzonlu hemşerilerim adına şimdiden teşekkür ederim."